5 września 2021 r. nad Zalewem Maczuły odbyła się pierwsza edycja „Festiwalu Tradycji Obronności Słowiańskiej” . Wydarzenie kończyło projekt „Pokolenia odkrywają dziedzictwo kulturowe gminy Leśniowice – edukacja kulturalna płaszczyzną współpracy na rzecz rozwoju turystyki”, realizowany w naszej gminie.
Inspiracją do organizacji festiwalu były unikalne na skalę Europy Wschodniej badania archeologiczne, przeprowadzone kilkanaście lat temu w Horodysku, dzięki którym odkryto m.in. pozostałości grodziska obronnego i wioski słowiańskiej. Stąd nawiązanie do słowiańskiej tradycji. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
W tym dniu byli z nami także goście specjalni:
Pani Anna Dąbrowska – Banaszek – Poseł na Sejm RP,
Pan Józef Zając – Senator RP,
Pan Ryszard Madziar - Szef Gabinetu Politycznego Jacka Sasina, Wicepremiera i Ministra Aktywów Państwowych
Pan Zdzisław Szwed – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego,
Pan Jerzy Kwiatkowski – Wice Starosta Chełmski,
Pani Katarzyna Zawiślak – Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie,
dr hab. Bartosz Sołowiej - Prorektor ds. nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
Prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski - Wydział Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
dr Beata Fałda - Prorektor ds. Rozwoju PWSZ w Chełmie
Pani Natalia Jędruszczak – Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej
Pani Galina Grabarczuk - Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug
Pani Anna Lipnicka – Parczewska - Kierownik Biura LGD Ziemi Chełmskiej
Porucznik Mariusz Stadnik – Dowódca 241 Kompanii Lekkiej Piechoty w Chełmie
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski oraz Starosta Chełmski, Piotr Deniszczuk, który również wsparł Festiwal finansowo.
Patronat medialny: Radio Bon Ton z Chełma, Nowy Tydzień Chełmski, Super Tydzień.
Celem całego projektu było wzmocnienie potencjału obszaru turystycznego gminy przez wykorzystanie posiadanych na jej terenie zasobów historycznych, społecznych i kulturowych oraz podtrzymanie tradycji kultywowanych w gminie Leśniowice.
W wydarzeniu udział wzięły trzy grupy rekonstrukcyjne: Drużyna Grodów Czerwieńskich, reprezentacja Słowiańskiego Grodu z Wólki Bieleckiej oraz Drużyna Grodu Sutiejsk. W zbudowanej z namiotów wiosce Słowian można było z bliska obejrzeć, jak mogło wyglądać życie codzienne naszych praprzodków. Była też okazja do spróbowania dawnych specjałów, m.in. gotowanej na ognisku zupy z pokrzywy, grochu z kapustą lub podpłomyków.
Główną atrakcją spotkania były jednak prezentacje uzbrojenia słowiańskich wojowników oraz technik walki. Wojowie przygotowali inscenizacje potyczek zbrojnych oraz rozegrali konkurs walki bronią białą. Urządzili również stanowisko do nauki strzelania z łuku oraz rzutu oszczepem. W obozowiskach przygotowanych przez wojów widzowie mogli przymierzyć opancerzenia wojowników i stroje z epoki.
W trakcie wydarzenia rozgrywane były konkursy i turnieje dla publiczności. Można było również spróbować swoich sił w tradycyjnym rękodziele: ulepić garnek z gliny, zrobić sobie słowiańską biżuterię, utkać samodzielnie krajkę. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych poświęconych słowiańskiej kuchni.
Nie zabrakło też swojskiego jadła. Spółdzielnia Socjalna Słowianka oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Majdanu Leśniowskiego, Horodyska, Pliskowa i Kumowa Majorackiego przygotowały pyszne, tradycyjne potrawy, które podawane były na ekologicznych, biodegradowalnych naczyniach. Bezpłatna degustacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Organizatorzy przygotowali w tym dniu dwie dodatkowe atrakcje. Pierwszą z nich tego dnia była prezentacja łódek, które zostały zbudowane przez uczestników warsztatów realizowanych w ramach projektu "Podejmij wyzwanie! Budujemy rodzinne żaglówki", sfinansowanego w ramach Konkursu pod nazwą „Moje miejsce na Ziemi” organizowanego przez Fundację ORLEN. Żaglówki wypłynęły premierowo na wodę i pierwszy rejs zakończył się sukcesem.
Drugą niespodzianką był premierowy pokaz teledysku, który powstał w ramach działania „Tradycja na Warsztat”. W nagraniu udział wzięły śpiewaczki z zespołów śpiewaczych Kumowianki i Rakołupianki wspierane przez dzieci i młodzież z terenu naszej gminy.
Dzień zakończyliśmy muzycznie z lokalnym zespołem ludowym KGW Na Dolince oraz gwiazdą wieczoru – folkowym zespołem Joryj Kłoc z Ukrainy. Zwieńczeniem całego wydarzenia był pokaz ogniowy nad brzegiem zalewu.
Działania Festiwal Tradycji Obronności Słowiańskiej oraz Tradycja na Warsztat były realizowane z projektu, który został dofinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju w ramach inicjatywy LEADER” Poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.
Projekt realizowało Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Leśniowicach.
Warsztaty kulinarne dla dzieci oraz występy zespołów KGW na Dolince oraz Joryj Kłoc odbyły się w ramach w ramach projektu pn.: Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki oraz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarze objętym marką Malowniczy Wschód dofinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, realizowanego przez Gminę Leśniowice.
Niniejszy artykuł został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość tego artykułu leży wyłącznie po stronie Gminy Leśniowice i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.