Joanna Jabłońska o pomocy humanitarnej w Gminie: Nie zostawimy nikogo, kto będzie potrzebował naszej pomocy!
Mieszkańcy całej naszej gminy bardzo aktywnie włączyli się w pomoc dla ogarniętej konfliktem zbrojnym Ukrainy. Zbierane są dary rzeczowe, trwają zbiórki pieniężne, utworzone zostały również przez nasz samorząd obiekty do zakwaterowania. Pierwsi uchodźcy zostali rozlokowani w przygotowanych specjalnie na tą okoliczność miejscach już 27 lutego. Przygotowujemy także kolejne miejsca noclegowe - mówi Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice.
Chcesz pomóc, zgłoś się do wójt.
Ze względu na trudną sytuację powołałam w Urzędzie Gminy specjalny zespół kryzysowy którego zadaniem jest koordynacja pomocy oferowanej przez mieszkańców z rzeczywistymi potrzebami. Ściśle współpracujemy z Wojewodą Lubelskim, Starostą Chełmskim oraz wszystkimi instytucjami Zarządzania Kryzysowego, co pozwala na kierowanie pomocy w odpowiednie miejsca tak, aby nasze działania były jak najbardziej efektywne. Na bieżąco dostarczamy również potrzebny prowiant na przejścia graniczne w Dorohusku i w Zosinie. W tej chwili można powiedzieć, że pracujemy całodobowo – podkreśla wójt Joanna Jabłońska.
Zbiórki i pomoc dla uchodźców w całej Gminie.
Wszyscy ruszyli z pomocą już pierwszego dnia konfliktu - w Urzędzie rozdzwoniły się telefony. To niesamowite jakie jest zaangażowanie naszej społeczności w niesienie pomocy uchodźcom. Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Ośrodek Zdrowia, Szkoły – wszyscy pomagają. Zorganizowaliśmy zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla osób kierowanych przez Punkty Recepcyjne na teren naszej Gminy. Trwają one non stop, można przynieść m.in. żywność długoterminową, pampersy, środki czystości takie jak proszki do prania czy płyny do płukania. Przy organizacji pomocy spotkaliśmy się z ogromnym wsparciem również ze strony mieszkańców i przedsiębiorców. Nieocenioną pomoc i wsparcie otrzymujemy od wicepremiera Jacka Sasina i europoseł Beaty Mazurek poprzez ich biuro poselskie. – podkreśla wójt Joanna Jabłońska.
Miejsca noclegowe
Przygotowaliśmy ponad 100 miejsc noclegowych w 3 obiektach tj. w Kumowie Plebańskim, Poniatówce i Rakołupach. W chwili obecnej obiekty są zapełnione niemal w 100 %. Każdego dnia odbieram liczne telefony od mieszkańców, którzy również przyjęli pod swój dach uchodźców. Szacujemy, że w ten sposób przebywa u nich kolejnych 100 uchodźców. Im również udzielamy wszelkiej pomocy rzeczowej. Cały czas zbieramy wszystkie dane tworząc bazę noclegową - bezpieczne miejsce, gdzie można odpocząć po trudach ucieczki ze strefy wojennej, a to jest ich pierwsza i podstawowa potrzeba – mówi wójt Joanna Jabłońska.
Nie tylko pomoc materialna
Duży odsetek uchodźców, którym uda się przekroczyć granicę i dotrzeć na teren naszej Gminy to dzieci. Strach i smutek powoli znikają z ich oczu. Jest to obraz, który zapamiętam do końca życia – mówi wójt Joanna Jabłońska. Dlatego wspólnie z Leśniowskim Stowarzyszeniem Oświatowo Samorządowym opracowaliśmy odpowiedni program zajęć edukacyjnych, który choć na chwile pozwoli im zapomnieć o wydarzeniach w swojej ojczyźnie. Pragniemy zadbać o ich edukację i komfort psychiczny – podkreśla wójt Joanna Jabłońska. Wojna na Ukrainie to już kolejne po pandemii covid wyzwanie, któremu musimy razem sprostać. Jestem przekonana, że działając wspólnie i solidarnie przetrwamy ten niezwykle trudny czas.