Na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania Ziemi Chełmskiej, dnia 19 czerwca , w gościnne progi Domu Spotkań na Pograniczu Kultur zawitał znany i ceniony Serowar Żuławski, Pan Krzysztof Jaworski.
Gość poprowadził warsztaty, na których uczestnicy zgłębiali tajniki sztuki serowarskiej. Spotkanie miało na celu wskrzeszenie tradycji wytwarzania serów metodą gospodarską.
W kameralnej atmosferze można było wysłuchać opowieści o dawnym serowarstwie, o tradycjach i zwyczajach związanych z tą dziedziną życia.
Legenda głosi, że kiedyś sumeryjski pasterz wlał mleko do bukłaka zrobionego z żołądka owcy i poszedł przez pustynię. Gdy w najbliższej oazie chciał napić się mleka, zobaczył, że zamiast mleka, w bukłaku pojawiła się gesta, smaczna i pożywna gęstwa. Pózniej, już zawsze bukłak z mlekiem pasterz zabierał ze sobą, z czasem odkrył w jaki sposób można zrobić ser. Do Europy wiedzę serowarską przynieśli mnisi. W Polsce i na Litwie tradycyjnym serem jest ser biały polski, kiedyś ochoczo wyrabiany przez każdą gospodynię .
Dowiedzieć się można było również o tym co tworzydło serowarskie lubi, a czego nie, jak należy z nim postępować, aby wyszedł niezwykły ser, rozmawiano o tajnikach solanki, procesie dojrzewania, o magii zaklęć i rękach serowara.
Adepci sztuki serowarskiej na specjalnie przygotowanych stanowiskach mieli możliwość własnoręcznego przygotowania serów. Pod czujnym okiem Mistrza powstawały różne rodzaje sera, oraz serowe desery. Okazuje się, że serwatka również ma bardzo szerokie zastosowanie kulinarne, lecznicze, kosmetyczne i gospodarcze. Można z niej zrobić nawet piwo.
Serowar Żuławski omówił też zagadnienia związane z wytycznymi dotyczącymi Rolniczego Handlu Detalicznego, oraz przykłady jak pasja staje się sposobem na życie.
Warsztaty zakończyły się opowieścią o saniach i wielkiej miłości, wspólnym śpiewem przy akompaniamencie gitary, serdecznych rozmowach i przywoływaniem wspomnień.
W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy gmin objętych działaniami LGD Ziemi Chełmskiej.
Panu Kamilowi Chęciowi z gminy Leśniowice dziękujemy za udostępnienie mleka, które zdało wszystkie próby serowarskie.
Lokalnej Grupie Działania Ziemi Chełmskiej dziękujemy za trud wkładany w podtrzymywanie tradycji, szerokie horyzonty, rozbudzanie pasji i inspiracji.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne inicjatywy.
Opracowała: Monika Mazur