Wyjątkową oprawę miała tegoroczna Noc świętojańska nad zalewem Maczuły w Horodysku. Dopisała pogoda, nie zawiodła publiczność. Widowisko obrzędowe zorganizowane wieczorem na plaży obserwował tłum widzów, którzy przyjechali nie tylko z okolicy, ale także z pobliskich miast i gmin.
Nad zalewem Maczuły w minioną sobotę tłoczno było od samego rana. Letnicy korzystali z plaży i kąpieliska, ponieważ właśnie tego dnia zainaugurowany został sezon kąpieliskowy. O godz. 17 z kolei na plaży pojawili się także weselnicy. Ślubu w tych niecodziennych okolicznościach udzielał sekretarz urzędu i zastępca kierownika USC pan Jacek Stańkowski. A już godzinę później rozpoczęła się impreza z okazji Nocy świętojańskiej.
Noc Świętojańska nad zalewem Maczuły, organizowana już po raz czwarty, miała w tym roku wyjątkową oprawę. Impreza rozpoczęła się warsztatami wyplatania wianków. Dzieci, młodzież oraz kobiety z kół gospodyń wiejskich wyplatały tradycyjne wianki z kwiatów i polnych ziół oraz gałązek. Każdy kto chciał sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie, miał do tego okazję. Do zmierzchu scena ustawiona nad zalewem rozbrzmiewała radosnym śpiewem. Wystąpili m.in. Patrycja Wilgos z Białopola i Janek Głowacki – uczeń SP w Sielcu, zespoły Leśniczanki, Na Dolince z Kumowa Majorackiego, Remedium z Białopola, Lokalsi - zespół wokalno-instrumentalny działający przy leśniowickim kole emerytów.
Następnie, po zapadnięciu zmroku, na plaży uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu, pod opieką nauczycielki Ewy Stańkowskiej, zaprezentowali przepiękne widowisko obrzędowe nawiązujące do słowińskiego rytuału Nocy świętajańskiej. Trzy ogniska zapalone na piasku stworzyły niepowtarzalny nastrój. Przy ludowych pieśniach w wykonaniu zespołu Rakołupianki, uczestnicy widowiska puścili na wodę wianki z zapalonymi świecami. Publiczność zauroczył także pokaz fireshow, a następnie nastrojowy recital na molo w wykonaniu znanego wokalisty Mariusza Matery. Gdy śpiewał pieśni o miłości w niego pofrunęły lampiony.
Miłym akcentem było wspomnienie Sobótki z 1971 roku i ludzi, którzy stworzyli tamte wydarzenie. Pani wójt Joanna Jabłońska dotarła bowiem do archiwalnego filmu, który został wyemitowany po zakończeniu widowiska obrzędowego.
Jest już w gminie tradycją, że plenerowe imprezy kończy dyskoteka pod chmurką. W Noc Świętojańską do tańca zagrał DJ White.
Wydarzenia Noc świętojańska jest pierwszym z serii działań realizowanych w ramach projektu „Kultura i tradycja dostępna dla wszystkich”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu: "Kultura Dostępna 2022”.
W wydarzeniu uział wzięli zaproszeni goście : Senator RP Profesor Józef Zając, Wicewojewoda Lubelski Bolesław Gzik, Pani Dorota Cieślik Wiceprezydent Miasta Chełm wraz z delegacją z Gruzji ,Pani Beata Fałda Prorektor Państwowej Akademi Nauk Stosowanych w Chełmie oraz Dyrektor Stowarzyszenia Euroregion Bug Galina Grabarczuk.
Patronat nad wydarzeniem sprawowali: Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego, Piotr Deniszczuk - Starosta Chełmski. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”
Patronat medialny: Radio Bon Ton, Super Tydzień Chełmski, Nowy Tydzień, Radio Lublin, TVP3 Lublin, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Wirtualny Chełm, Chelmski.eu.