Żniwiarze wyposażeni w kosy, sierpy i grabie przyjechali nad zalew Maczuły wozem konnym. Przy chacie czekali na nich sąsiedzi. Przyśpiewując ludowe pieśni, wszyscy udali się na pobliskie pole, by zebrać zboże. Tak rozpoczęło się tradycyjne Żniwowanie.
Tegorocznemu widowisku przyglądała się niemała grupa widzów, którzy przyjechali nad zalew
Maczuły niemal z całego regionu. To, jak wyglądały kiedyś żniwa, zaprezentowali członkowie KGW Horodysko. Mężczyźni kosili zboże, a kobiety podbierały pokosy, robiły przewrósła, wiązały i stawiały snopki. W sprzątaniu zboża z pola, zbieraniu kłosów i grabieniu ścierniska pomagały także dzieci. Podczas odpoczynku żniwiarze spożyli posiłek w towarzystwie wójt gminy Leśniowice Joanny Jabłońskiej. Na polu rozegrany został konkurs na najładniejszy snopek. Wygrała drużyna KGW Pionierki z sąsiedniej gminy Białopole. II miejsce zajęli Wiesława Jagnicka i Roman Kwik, a III miejsce Małgorzata Futyma i Waldemar Pietraszyk.
Po skończonej pracy gospodynie i gospodarze udali się do chaty na biesiadę żniwiarzy, którą
przygotowali ich sąsiedzi. Smakołyki przyniosły członkinie KGW oraz leśniowickie Koło Emerytów i Rencistów m.in. na konkurs ogłoszony przez Samorządowy Ośrodek Kultury pt. „Najsmaczniejsza potrawa żniwiarzy”. Jurorzy mieli niezwykle trudny wybór, bo wszystkie dania smakowały wyśmienicie i przepięknie się prezentowały. I miejsce zajęło KGW Plisków za słodziaki z musem malinowym, II miejsce - KGW Na Dolince za mix pierogów, a III miejsce - KGW Kasiłanki za bigos z młodej kapusty. Wyróżnienia otrzymały natomiast: KGW Alojzów z ciasta drożdżowe z kruszonką, KGW Leśniczanki za cebularze, KGW Rakołupianki za racuchy, Koło nr 7 Związku Emerytów i Rencistów za kapuściaki, KGW Kreatywni za bułeczki z kaszą, KGW Horodysko za kapustę ze śmietaną i grochem oraz KGW Teresin z gminy Białopole za koszyk żniwiarza.
Na scenie wystąpiły lokalne zespoły: Kumowianki, Leśniczanki i Rakołupianki, a gościnnie: zespół
Swojska Nuta działający przy MOK Dworek w Rejowcu Fabrycznym oraz zespół Remedium z
Białopola. Na finał wspaniały koncert zagrała kapela folkowa Stryta. Imprezę zakończyła dyskoteka z DJ Emilio.
Była to już drugie wydarzenie zorganizowane w ramach zadania Kultura i tradycja dostępne dla
wszystkich, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w
ramach programu Kultura Dostępna 2022.