W dniu 27.07.2022 r. w Urzędzie Gminy w Leśniowicach odbyły się konsultacje społeczne dotyczące diagnozy i wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie naszej gminy. Konsultacje poprowadziła Pani Anna Krzyżanowska-Orlik z Regionalnego Centrum Kompetencji z Lublina. Uczestniczyły w nim osoby reprezentujące jednostki i organizacje z sektora społecznego i publicznego, działające na terenie naszej gminy.
Gminny Program Rewitalizacji jest podstawowym dokumentem określającym zakres i kierunki działań rewitalizacyjnych, a proces diagnozy i delimitacji jest pierwszym etapem w jego tworzeniu. Zależy nam na tym, aby został opracowany we współpracy z mieszkańcami i faktycznie odpowiadał na ich potrzeby. Program ten będzie umożliwiał nam również korzystanie ze środków unijnych dedykowanych działaniom rewitalizacyjnym w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 – powiedziała Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice
Zgodnie z zapisami ustawy o rewitalizacji obszar rewitalizacji nie może przekraczać 20% powierzchni gminy, a na jego terenie może zamieszkiwać maksymalnie 30% mieszkańców gminy. Biorąc pod uwagę skalę negatywnych zjawisk, liczbę ludności zamieszkującej poszczególne jednostki, strukturę funkcjonalno-przestrzenną, znaczenie poszczególnych terenów dla rozwoju społeczno-gospodarczego gminy, rozkład przestrzenny terenów zabudowanych, granice ewidencyjne działek, a także zamierzenia rewitalizacyjne gminy wskazane zostały trzy podobszary:
- Leśniowice, Leśniowice-Kolonia (podobszar rewitalizacji nr 1),
- Horodysko (podobszar rewitalizacji nr 2),
- Teresin (podobszar rewitalizacji nr 3).
Tak wyznaczony obszar rewitalizacji zamieszkuje 22,4% ogólnej liczby mieszkańców gminy (777 osób), a jego powierzchnia obejmuje 14,1% powierzchni gminy (16,54 ha2).
Opinie, sugestie i uwagi dotyczące diagnozy i delimitacji obszaru rewitalizacji można zgłaszać do dnia 17 sierpnia 2022 r. Szczegółowe informacje w linku https://uglesniowice.bip.lubelskie.pl/index.php?id=80&p1=szczegoly&p2=1774880