To była wyjątkowa niedziela. Tłum mieszkańców naszej gminy i regionu bawił się na tegorocznym Święcie Plonów, które odbywało się nad zalewem Maczuły. Uroczystość przebiegała zgodnie z wielowiekową tradycją. Nie zabrakło też muzycznych atrakcji, występów lokalnych artystów i konkursów.
Dożynki Gminne 2022 rozpoczęła oficjalnie Pani Wójt Joanna Jabłońska, która już na wstępie skierowała wyrazy szacunku dla naszych rolników.
- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku, święto plonów, radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dziękuję za wasz wielki trud, za dobrą pracę i za jakże godną postawę, mimo wielu trudności i problemów – podkreśliła.
Następnie przypomniała zebranym jak obecnie rozwija się gmina Leśniowice, jak samorząd dba o to, aby żyło się tu lepiej i wygodniej. Na koniec podziękowała wszystkim za zorganizowanie tego najważniejszego w naszej społeczności święta.
Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek w liście odczytanym przez przedstawicielkę biura poselskiego, życzyła zebranym, aby tegoroczne dożynki były, jak co roku, wielkim świętem polskiej wsi. Aby stały się okazją do celebrowania zwyczajów i podtrzymywania tradycji.
- W ostatnich miesiącach wiele niepokoju do naszego życia wnosi sytuacja za naszą wschodnią granicą, podkreślił z kolei wicemarszałek Zdzisław Szwed - Dlatego w tym roku w sposób szczególny chcemy prosić Boga o pokój, a także o pomyślną przyszłość dla naszej Ojczyny. Jednocześnie mamy świadomość, że rolnictwo nie tylko jest jedną z form działalności gospodarczej, ale też podstawą zapewniającą fizyczną egzystencję każdego narodu. Za ten wysiłek pracy na roli, za zapewnienie Polakom bezpieczeństwa żywnościowego każdemu z obecnych tu gospodarzy gorąco dziękuję – przekazał w imieniu marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.
Słowa wsparcia, szacunku i wdzięczności usłyszeli nasi rolnicy także z ust starosty chełmskiego Piotra Deniszczuka, który doskonale rozumie i docenia ich ciężką pracę.
Do konkursu na najsmaczniejszy chleb dożynkowy zgłosiło się siedem pań. Komisja najwyżej oceniła wypiek Aliny Nowak z KGW w Majdanie Leśniowskim. Drugie miejsce zajęła Grażyna Krzyszczak z Sołectwa Plisków, trzecie - Małgorzata Karpik-Mróz z Sołectwa Janówka. Czwarte równorzędne miejsce otrzymały: Iwona Matczuk (KGW Plisków), Monika Porzuc („Kumowianki”), Katarzyna Góźdź (KGW Horodysko) i Jolanta Bielak (KGW „Kreatywni i Aktywni” Kumów).
Konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrali strażacy z OSP w Horodysku. Drugie miejsce komisja przyznała zespołowi śpiewaczemu „Rakołupianki”, trzecie – KGW „Kreatywnym i Aktywnym” z Kumowa. Czwarte równorzędne miejsce otrzymali: „Dzienny Dom Senior + „Słowikowo”, Związek Emerytów i Rencistów koło nr 7 w Leśniowicach, Zespół Śpiewaczy „Kumowianki”, KGW w Majdanie Leśniowskim, KGW w Alojzowie, KGW w Pliskowie, Sołectwo Poniatówka, KGW Horodysko i KGW Leśniczanki.
W części artystycznej udział wzięli: zespoły ludowe „Rakołupianki”, „Leśniczanki”, „Kumowianki” i „Na Dolince”, przedszkolaki z Sielca, Lokalsi, Mariusz Matera i Dariusz Tokarzewski, zespół Mada-Bis i gwiazda wieczoru – Solaris. Imprezę zakończyła dyskoteka z DJ Emilio.
Uroczystość objęli swoim patronatem Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk. Partnerem wydarzenia było Lubelskie. Smakuj życie. Dożynki Gminne odbyły się w ramach zadania „Kultura i tradycja dostępne dla wszystkich” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.