Święto plonów to dzień dziękowania za chleb, który jest symbolem dostatku, sytości i obfitości. Dożynki na ziemi Leśniowskiej mają już swoją tradycję i ukazują piękno polskiego regionalnego folkloru. Władze gminy Leśniowice co roku starają się, by dzień ten, był dniem wyjątkowym. Dniem, który pozostanie na długo w pamięci zarówno naszych mieszkańców jak i przybyłych gości.
Tak też było 25 sierpnia 2019 r. gdzie po raz kolejny podczas dożynek mogliśmy odwiedzić stoiska promocyjne oraz podziwiać pięknie uwite wieńce przez sołectwa, koła gospodyń wiejskich, zespoły śpiewacze oraz grupy nieformalne.
Dożynki Gminne rozpoczęły się powitaniem gości przez prowadzących, a następnie głos zabrała Pani Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice, która również serdecznie powitała wszystkich gości i mieszkańców, a następnie wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym podkreśliła ważność dożynkowego święta oraz podziękowała rolnikom za całoroczny trud pracy na roli. Podziękowania Wójt skierowała również do sponsorów, radnych, sołtysów, kół gospodyń wiejskich oraz wszystkich mieszkańców, którzy przygotowali piękne stoiska, wieńce dożynkowe i potrawy.
Ponadto głos zabrali: Pan Konrad Sawicki w imieniu Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, Pani Elżbieta Prus w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Pan Janusz Szpak w imieniu Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Hetmana, którzy przekazali rolnikom wyrazy najgłębszego szacunku za trud oraz codzienną pracę, a także życzyli obfitych plonów w roku następnym.
W dalszej części odbyła się uroczysta Msza Święta, którą w intencji rolników odprawił ks. Jacenty Sołtys Proboszcz Parafii w Majdanie Leśniowskim.
Podczas Mszy Świętej odbył się korowód dożynkowy poprowadzony przez starostów dożynek Państwa Ewę i Kamila Chęciów z Poniatówki, podczas którego przekazali na ręce Wójta Gminy i księży tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki.
W korowodzie udział wzięło 14 wieńców dożynkowych. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. Obecnie wieńce przybierają różnorodne kształty, a składają się nie tylko ze zbóż, lecz także z kwiatów, owoców i warzyw. Podczas korowodu tradycyjnie można było usłyszeć piękne pieśni dożynkowe oraz wiersze.
W tym roku mogliśmy podziwiać wieńce przygotowane przez: KGW Horodysko, OSP z Horodyska, KGW „Kasiłanki” z Dębiny, Zespół Śpiewaczy „Kumowianki” z Kumowa Majorackiego, KGW „Kreatywni i Aktywni” z Kumowa Plebańskiego, KGW Leśniowice, KGW Majdan Leśniowski, KGW Plisków, Sołectwo Poniatówka, Sołectwo Rakołupy Duże, Zespół Śpiewaczy „Rakołupianki” z Rakołup, KGW Sarniak, Polski Związek Emerytów i Rencistów koło Nr 7 w Leśniowicach oraz Zespół Śpiewaczy „Sielanki” z Sielca.
Ponadto podczas uroczystości dożynkowych przeprowadzono i rozstrzygnięto konkursy.
W konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” zwyciężył wieniec uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pliskowie. Drugie miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Zespół Śpiewaczy „Rakołupianki”, a trzecie wieniec uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich w Horodysku.
W konkursie na „Najsmaczniejszy chleb wiejski” z 17 chlebów zgłoszonych komisji, pierwsze miejsce zajął chleb upieczony przez Panią Katarzynę Pilipczuk z Wierzbicy, drugie chleb Pani Sabiny Suchonos z Kumowa Majorackiego, a trzecie Pani Teresy Prokop z Horodyska.
W konkursie na „Najsmaczniejszą potrawę wytrawną - roladę”, z pośród 16 uczestników, pierwsze miejsce zajęła Pani Kazimiera Szczepanik z Majdanu Leśniowskiego, drugie Pani Joanna Zygmunt z Wierzbicy, a trzecie Pan Robert Szornal z Horodyska.
Wszyscy uczestnicy konkursu za wieńce dożynkowe otrzymali dyplomy i nagrody finansowe, natomiast za chleb i roladę dyplomy i nagrody rzeczowe.
Podczas dożynek można było obejrzeć bogatą część artystyczną, w której zaprezentowały się nasze zespoły śpiewacze tj. „Sielanki”, „Rakołupianki” i „Kumowianki”, Chełmska formacja „Bimber Boys” oraz „Swojska Kapela” z Woli Uhruskiej. Gwiazdą wieczoru był Zespół Artystyczny ,,Cygański Tabor". Zabawę pod chmurką zapewnił zespół muzyczny „SONiK”.
Uroczystość dożynkowa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców oraz przybyłych gości. Bogato zaopatrzone stoisko handlowe oraz stoiska przygotowane przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich, na których można było degustować różnego rodzaju potrawy i ciasta, a także stoisko przygotowane przez Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak” w Chełmie sprawiły, że nasi mieszkańcy i przybyli goście mogli przyjemnie spędzić czas wolny.
Organizatorzy dożynek składają serdeczne podziękowania sponsorom, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tylu atrakcji. Sponsorami byli:
- Franciszek Lubaś Bank Spółdzielczy w Leśniowicach,
- Marian Tarasewicz „Agro-Pom” Dębina,
- Waldemar Basak Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Zamościu,
- Rajmunda i Zbigniew Popielniccy Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „REN-ZBIG” w Politówce,
- Elżbieta i Jarosław Tarajko Sklep „Groszek” w Leśniowicach,
- Jerzy Rudziński Przedsiębiorstwo „Partner” Srebrzyszcze,
- Adam Olifirowicz „GRAF” Sp. z o.o. w Chełmie,
- Dawid Leszczyński Maximus Broker Sp. z o.o. w Toruniu,
- Jerzy Panasiuk "Impuls" w Chełmie,
- Beata Kurant SAKO sp. z o.o. Bychawa,
- Sławomir Popielnicki Z.P.U.H. „SŁAWPOL” w Sielcu,
- Paweł Kozłowski Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe w Wojsławicach,
- Adam Stasak i Grzegorz Stasak „Agro-Skup” S.C Plisków Kolonia
- Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak” w Chełmie,
- Janusz Chęć z Poniatówki,
- Andrzej Grabczak – Zakład Remontowo – Budowlany i Nadzoru Budowlanego
w Chełmie, - Tadeusz Badach OSM Krasnystaw
Opracowała: Agnieszka Raczyńska