Pełnomocnictwa do głosowania w wyborach może udzielić:
- wyborca posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika wyłączone jest w przypadku zgłoszenia przez wyborcę niepełnosprawnego zamiaru głosowania korespondencyjnego);
- wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat.
Pełnomocnikiem może być: osoba posiadająca prawo wybierania.
Pełnomocnikiem nie może być: osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, mąż zaufania, a także osoba kandydująca w wyborach.
Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby. Wyjątkiem od tej zasady jest przyjęcie pełnomocnictwa od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
SPOSÓB UDZIELENIA PEŁNOMOCNICTWA
Wyborca chcący ustanowić pełnomocnika powinien złożyć wniosek (według wzoru określonego w załączonym formularzu) w Urzędzie Gminy Leśniowice ,w godzinach pracy Urzędu: poniedziałek – piątek 7:30 – 15:30.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Organizacyjnym i Spraw Obywatelskich pod numerem telefonu: (82) 567 54 94 wew. 216.
Do wniosku należy dołączyć:
- kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania (nie dotyczy wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat);
- pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby mającej zostać pełnomocnikiem (według wzoru określonego w załączonym formularzu);
- kopię dokumentu potwierdzającego pozostawanie wyborcy z osobą, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, w stosunku przysposobienia / opieki / kurateli* (załącza się wyłącznie w przypadku, gdy taki stosunek istnieje).