Takiego święta pieczonego ziemniaka w Gminie Leśniowice jeszcze nie było. W imprezie odbywającej się w minioną niedzielę nad Zbiornikiem Maczuły wzięło udział kilkaset osób. Tłumnie odwiedzili nas goście z całego regionu. I wszyscy podkreślali, że impreza była niezwykle udana i że w następnym roku, na pewno będą do nas wracać. Do wspólnego świętowania dołączyli również specjalni goście. Byli z nami:
pan Józef Zając - Senator RP
pan Zdzisław Szwed - Wice Marszałek Województwa Lubelskiego
pani Beata Fałda - prorektor PWSZ w Chełmie
pani Anna Pańczyk - dyrektor biura poselskiego Beaty Mazurek, Posłanki do Parlamentu Europejskiego. Pani Europoseł przekazała list gratulacyjny.
Wydarzenie organizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Horodysku, wspólnie z Wójt Gminy Leśniowice, Starostwem Powiatowym w Chełmie oraz Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Leśniowicach. Było to powitanie jesieni, połączone z przywołaniem dawnych tradycji związanych z wykopkami.
Dawniej jesienne zbiory warzyw tradycyjnie były okazją do integrowania lokalnych społeczności. Na wsiach panowało przekonanie, że praca w grupie jest lżejsza. Zatem rośliny zbierano z pól gromadnie - sąsiedzi wspólnie i kolejno, gospodarstwo po gospodarstwie, kopali ziemniaki, marchew, buraki. Współcześnie ta tradycja zanikła. I tym razem organizatorzy postanowili ponownie powrócić i przywołać tradycję tej wspólnoty. Na stołach pojawiły się pyszne potrawy przygotowane przez uczestniczki warsztatów kulinarnych, z ziemniakami z tegorocznych zbiorów w roli głównej. Udział we wspólnym gotowaniu wzięły panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Horodysku, w Pliskowie, w Majdanie Leśniowski oraz reprezentantki Gminnego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów i Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach.
Nie zabrakło też pieczonych kiełbasek i ziemniaków prosto z ogniska.
Do tańca i zabawy zagrały Kapela Świcy z Grabowca i zespół Cuda Wianki z Dorohuska. Na scenie zaprezentowały się też lokalne zespoły śpiewacze Rakołupianki z Rakołup i Kumowianki z Kumowa Majorackiego.
Wydarzenie „Festiwal Ziemniaka, czyli jesień na polskiej wsi” było ostatnią z cyklu imprez, organizowanych w ramach projektu "Spotkania z żywą tradycją w Horodysku." realizowanego z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”, którego beneficjentem jest horodyskie KGW.
Wieczór zwieńczył premierowy pokaz filmu dokumentalnego o Żniwowaniu, który został zrealizowany właśnie w ramach ww. projektu. Film można obejrzeć też w sieci.
https://youtu.be/xsaK5oJD-Ec
Patronat honorowy na naszym Festiwalem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk.
Partnerem wydarzenia „Festiwal ziemniaka, czyli jesień na polskiej wsi” było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”
Patronat medialny:
Super Tydzień Chełmski
Nowy Tydzień Chełmski
Radio Bon Ton z Chełma