Okres noworodkowy to czas, kiedy dziecko przyzwyczaja się do nowego otoczenia. Podejmowanie działań profilaktycznych od chwili narodzin dziecka to troska o jego prawidłowy rozwój. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia opieka.
Podejmowanie działań profilaktycznych od chwili narodzin dziecka to troska o jego prawidłowy rozwój. Pierwsze dni i tygodnie są niezwykle istotne dla jego prawidłowego rozwoju. U wszystkich nowo narodzonych dzieci wykonuje się badania przesiewowe. Umożliwiają one wczesne wykrycie chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia. U wszystkich nowo narodzonych dzieci wykonuje się badania przesiewowe.
Umożliwiają one wczesne wykrycie chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wykonywanych jest około 30 badań i testów, m.in w kierunku wykrycia:
- chorób genetycznych: fenyloketonurii, wrodzonej niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy, rdzeniowego zaniku mięśni (SMA)
- wad rozwojowych: badanie pulsoksymetryczne – wykrywa wady serca, badanie wzroku u wcześniaków, badanie słuchu w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.
W ciągu pierwszych 24 godzin życia dziecka rozpoczynają się już szczepienia ochronne. Każdy noworodek, u którego nie występują wyraźne przeciwwskazania medyczne, powinien przed opuszczeniem oddziału noworodkowego zostać zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) oraz gruźlicy.
Szczepienia wykonywane po urodzeniu pomagają rozwinąć odporność dziecka. chronią przed wystąpieniem ciężkich chorób zakaźnych i ich powikłań oraz ratują życie. Aktualny kalendarz szczepień znajduje się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Karm piersią także wtedy, gdy równolegle podajesz żywność uzupełniającą – do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.
Składniki zawarte w kobiecym pokarmie wspomagają rozwój między innymi układów: pokarmowego, nerwowego, immunologicznego. Lekarze podkreślają, że karmienie piersią minimalizuje ryzyko zachorowania na raka piersi. Korzyści ma nie tylko dziecko, ale też
mama. Karmienie piersią dla wielu kobiet może nie być łatwym zadaniem. Wsparcie bliskich, a także położnej znacznie podnosi szanse na długie i skuteczne karmienie. Dlatego jeśli karmisz piersią, nie bój się prosić o pomoc.